Ogłoszenie

Witaj w pierwszym serwisie o PBF-ach www.pbfy.pun.pl

Chcesz się dowiedzieć co to PBF? Jak się go tworzy? Zajrzyj do naszego serwisu i dowiedz się. Znajdziesz tutaj artykuły z dziedziny skryptów/kodów, teorii PBF, recenzji gier, a także zapowiedzi nadchodzących produkcji.

Nowy serwis


Prace są w zasadzie zakończone! Zapraszamy na nową wersję serwisu:

PBF Guild

Partnerzy

Nasz serwis współpracuje z różnymi stronami, które wspomagają go na różnych polach. Chcesz zostać jednym z nich? Zgłoś się do administratora.

bestiarium.pl

#1 2011-02-10 21:15:32

Ravson

Grafik

Zarejestrowany: 2010-10-18
Posty: 44
Punktów :   
Moja Gra: Brak
Używam hostingu: pun.pl

Mistrz Gry - Co i jak?

Mistrz Gry i jego obowiązki.



1.1 - Jaką rolę pełni Mistrz Gry (MG) w PBFie?


MG to na swój sposób narrator. Odpisuje on w różnych lokacjach graczom i opisuje ich poczynania, co z nich wynikło oraz okoliczności zdarzenia.

Np. Po twojej twarzy spływała stróżka krwi, a mroźny podmuch źle wpływał na twoje rany. Czujesz słabość i senność. Drzewa stają się coraz bardziej przytłaczające, a niebo w twoich oczach zbliża się do ciebie. Upadasz i zapadasz w głęboki sen, który przeszywa ogromny ból. Z czasem spadł deszcz. Przemoknięty i chory budzisz się dwa dni później. Po walce z Trollem zabrał on twój cały dobytek. Zostało ci tylko ubranie i twoje umiejętności. Cały czas się źle czujesz i z każdym oddechem czujesz się coraz gorzej. Musisz podjąć leczenie.

W przypadku opisywania walki w trakcie nie możemy pisać co dany gracz robi, bo wtedy gra nie miałaby sensu. Zadaniem MG jest napisanie czy dana czynność została wykonana czy też nie.

Wszystkich MG proszę o wystrzeganie się zawyżonej fantastyki. (Nie piszemy, że gracz widzi jakąś błyskotkę przez cały czas. "Błyskotka" będzie błyskotką przez czas w jakim nie ma możliwości zidentyfikowania jej. Jeśli już gracz ma ją w ręce nie możemy napisać "jednak to tylko patyk".



1.2 - Stronniczość w PBFie?

MG nie ma prawa do stronniczości w narracjach. Co innego, gdy będą one surowe, a nie "bezczelne" jak to niektórzy robią np. w walkach pomiędzy graczami. (Tego lubie bardziej bo więcej mi zapłacił za nóż więc on wygra. - Nie ma czegoś takiego!)



1.3 - Kolejność czynności wykonywanych przez MG.


MG pierwsze co musi zrobić po zalogowaniu to sprawdzić lokacje, w ktorych musi odpisać. Następnie (jeśli jest taka możliwość) przywitać się z graczami np. na chatboxie.

Następnie odpisuje graczom, a na końcu może zająć się sobą. (Pójść na wyprawę, czy też odpisać w swojej wyprawie. Itp..)

Gracze nie lubią jak MG odpisują sobie, a o innych zapominają, bądź im się nie chce. To się zdarza na wielu pbf'ach.



1.4 - Moc Mistrza Gry.


Owszem MG to postać uprzywilejowana, lecz nie można tej władzy zbytnio wykorzystywać. Np. tworzyć niezniszczalnych przedmiotów, klonować je, dopisywać sobie pieniądze. Gracze w ten sposób mogą poczuć się oszukani, a co za tym idzie mogą skończyć grę, a tego nie chcemy.

Poradnik został napisany przez Ravson'a, który zastrzega sobie jego kopiowanie bez jego zgody, którą możecie uzyskać pisząc na numer gg: 9564594 lub email: ravs0n@spoko.pl



1.5 - Zadania Mistrza Gry

MG to taki "wspaniały gracz". Ma on dawać przykład innym pisząc rozbudowane, przejrzyste i bogate posty, ale i również musi karcić graczy za nie spełnianie wymogów PBFa. Zależnie od przewinienia musi być stosowna kara. (Dobrze by było, gdyby PBF posiadał system banów i warnów.)
Pamiętaj! Jeśli jesteś MG nie znaczy, że jesteś najlepszym lecz to ty dajesz przykład innym jak nim zostać.

1.6 - Wiedza, którą powinien posiadać MG.

Zanim napiszesz post/narracje w jakiejś lokacji zapoznaj się z jej opisem, który powinien się znajdować w pierwszym poście. Niektórzy piszą o zjawiskach, których nie ma w danej lokacji lub o przedmiotach, które również tam nie występują.

Mistrz Gry powinien przez jakiś "studiować" fabułę gry. Otóż musi być bardzo klimatyczny oraz wypada, aby wiedział "co w trawie piszczy".



1.7 - Jaki powinien być MG?


MG powinien być kulturalny i inteligentny oraz pomysłowy z bujną wyobraźnią. Nikt nie chciałby spotkać się z Mistrzem Gry, dla którego słownik ortograficzny to wróg, a o czymś takim jak mózg już dawno zapomniał.
Podsumowując: MG pisze poprawne posty, jest kulturalny, rozumny i inteligentny oraz wykazuje się dużą znajomością danego PBFa.




Pisałem na szybko pod wpływem zdenerwowania na jednego MG <3.
Będę uzupełniał jeśli coś mi umknęło. Jeśli znajdziecie błędy, piszcie.

Ostatnio edytowany przez Ravson (2011-02-10 22:03:10)


www.pbf.najlepsze.net - Moja toplista.

Offline

 

#2 2011-02-10 21:29:39

 Nelgor

Redaktor PBF Station i Zacny Żelek

status nelgor@aqq.eu
2588077
Zarejestrowany: 2010-10-20
Posty: 185
Punktów :   
Moja Gra: Projekt Tymczasowo Utajniony.
Używam hostingu: cba.pl
WWW

Re: Mistrz Gry - Co i jak?

'Drzewa stają się coraz bardziej przytłaczające' Umf...

Nic odkrywczego, nic nowego, sklejone na poczekaniu i jedyne co się wyróżnia to 'patent'.


Mroczny Redaktor. | http://img824.imageshack.us/img824/8910/flaganiemeic.png Ich spreche Deutsch richtig. | Blog.
http://img132.imageshack.us/img132/2424/nfar.png

Offline

 

#3 2011-02-10 21:33:26

Ravson

Grafik

Zarejestrowany: 2010-10-18
Posty: 44
Punktów :   
Moja Gra: Brak
Używam hostingu: pun.pl

Re: Mistrz Gry - Co i jak?

Zważ na to, że niektórzy mają MG, ale nie wiedzą co mają robić. Przyda się Wielu Adminów daje MG, ale nie objaśnia do czego on służy i tak powstaje chaos.


www.pbf.najlepsze.net - Moja toplista.

Offline

 

#4 2011-02-10 21:39:47

 Alcarin

Użytkownik

7208929
Skąd: Wielka Kraina
Zarejestrowany: 2010-10-08
Posty: 34
Punktów :   
Moja Gra: Wielka Kraina
Używam hostingu: pun.pl
WWW

Re: Mistrz Gry - Co i jak?

Ravson napisał:

Np. Po twojej twarzy spływała stróżka krwi, a mroźny podmuch źle wpływał na twoje rany. Czujesz słabość i senność. Drzewa stają się coraz bardziej przytłaczające, a niebo w twoich oczach zblirza się do ciebie. Upadasz i zapadasz w głęboki sen, który przeszywa ogromny ból. Z Czasem spadł deszcz. Przemoknięty i chory budzisz się dwa dni później. Po walce z Trollem zabrał on twój cały dobytek. Zostało ci tylko ubranie i twoje umiejętności. Cały czas się źle czujesz i z każdym oddechem czujesz się coraz gorzej. Musisz podjąć leczenie.

Podkreśliłem to co najbardziej zabolało podczas czytania tego tekstu.
Poradnik niekompletny. Brakuje mi tu np. informacji o tym, że MG ma walić po oczach przykładem jak neon w pochmurną, czarną noc. Pisać rozbudowane posty, pomagać graczom gdy ci czegoś nie ogarniają itd...


http://www.pbfy.pun.pl/_fora/pbfy/avatars/24.png
Konia! Konia! Królestwo za...! Sorki, nie ta bajka -.-
Jeszcze raz.
Grafika! Grafika! Królestwo za dobrego grafika! I żeby chęci miał bo pracy jest niemało. Do pomocy na forum rzecz jasna

Kontakt: alcarin@interia.pl lub GG: 7208929

Offline

 

#5 2011-02-10 21:46:15

 Jass

Redaktor

Zarejestrowany: 2010-11-12
Posty: 24
Punktów :   
Moja Gra: hogwartdream.mojeforum.net

Re: Mistrz Gry - Co i jak?

Pisać rozbudowane posty, pomagać graczom gdy ci czegoś nie ogarniają itd...

Ale nie być też na każde ich skinięcie palcem. Spotkałam się na kilku forach z sytuacjami, że przy dużej liczbie użytkowników, ludzie nie potrafili pisać sami ze sobą, a ich "rozmówców" musiał zastępować MG. No i MG powinien przede wszystkim zaskakiwać... spokojny, zimowy wieczór, a tu buch, jakaś mała apokalipsa...


Hogwart, Hogwart, Pieprzo - Wieprzy Hogwart...
http://img832.imageshack.us/img832/7842/lordek.jpg
Przekrocz granice swojej wyobraźni...
http://img26.imageshack.us/img26/7694/15370343.jpg

Offline

 

#6 2011-02-10 22:04:04

Ravson

Grafik

Zarejestrowany: 2010-10-18
Posty: 44
Punktów :   
Moja Gra: Brak
Używam hostingu: pun.pl

Re: Mistrz Gry - Co i jak?

Uzupełniłem.


www.pbf.najlepsze.net - Moja toplista.

Offline

 
Kontakt Toplisty Wymiana Buttonami
Administrator - Elian
gg: 9597453


Moderator - Nelgor
gg: 2588077


Redaktor Naczelny PBF Station - Solarie
gg: 5800060

AQQ:stan reira.lg@aqq.eu

The Best of PBF
Paweł Neścior. Portfolio webmastera




Button



Nationality PBF

Bezpieczna strona

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
click here