Ogłoszenie

Witaj w pierwszym serwisie o PBF-ach www.pbfy.pun.pl

Chcesz się dowiedzieć co to PBF? Jak się go tworzy? Zajrzyj do naszego serwisu i dowiedz się. Znajdziesz tutaj artykuły z dziedziny skryptów/kodów, teorii PBF, recenzji gier, a także zapowiedzi nadchodzących produkcji.

Nowy serwis


Prace są w zasadzie zakończone! Zapraszamy na nową wersję serwisu:

PBF Guild

Partnerzy

Nasz serwis współpracuje z różnymi stronami, które wspomagają go na różnych polach. Chcesz zostać jednym z nich? Zgłoś się do administratora.

bestiarium.pl

#1 2010-10-20 17:56:17

Elian

Wojownik w służbie PBF

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2010-09-27
Posty: 232
Punktów :   14 
Moja Gra: Brak
Używam hostingu: linuxpl.com

"Nie dla psa kiełbasa..."

Przeglądając dzisiejszego dnia różnego rodzaju gry PBF zrodziło się w mojej głowie jedno z pytań, które powinniśmy postawić na samym początku naszych rozważań nad istotą gier Play By Forum - Czy tworzenie gry PBF jest dla każdego?
Patrząc na wiele nieudanych i opuszczonych forów mających docelowo być dobrej jakości grami, dochodzę do jednego wniosku - Nie!
Odkąd wśród użytkowników forów zadomowiła się moda gier PBF, mamy do czynienia z ogromnym natłokiem śmieci, chłamu, kiczu, partactwa oraz bezmyślności, które budują co raz większą świątynię ku czci tzw. trollingu. czy też spamu.
Skoro nie każdy powinien być twórcą gry PBF, musimy zastanowić się nad tym, jakie przymioty powinny cechować osobę spełniającą warunki potrzebne do odpowiedniego skonstruowania, a później zarządzanią grą. Ja osobiście wskazuję następujące cechy:

- kreatywność - bez niej nie jesteśmy w stanie  stworzyć nic, co będzie przyciągać innych ludzi,
- posiadanie ambicji - to ona powoduje, że twórca nie sięga po rozwiązania wykorzystane i wymyślone przez konkurencję,
- mądrość - tylko dzięki niej można rozstrzygać spory graczy w sposób odpowiedni nie zrażając nikogo do gry,
- wychowanie - nie mylcie tego z uprzejmością, czy też pobłażliwością; wychowaniem nazywam tu umiejętność wypowiadania się się w sposób nienaruszający netykiety, czy dobrych obyczajów,
- niestrudzenie - ileż to razy kończyłem pracę nad projektem ze względu na problemy z systemem, czy innymi składnikami gry,
- posiadanie wolnego czasu - duuuuużo wolnego czasu potrzeba by sprawnie zarządzić, powtarzam - zarządzać grą. Nie twierdzę jednak, że by gra ładnie prosperowała, nie wolno robić nic jak siedzieć przed swoim dwudziestoparocalowym monitorem i katować klawiaturę setkami wpisywanych zdań. Jednakże mając na głowie wiele spraw, trzeba mieć świadomość, że można nie podołać zadaniom administratora.

Prawda jest taka, że jeżeli komuś brakuje co najmniej dwóch z wyżej wymienionych czynników, to lepiej, żeby nie brał się za pisanie gry PBF, a już na pewno niech się nie spodziewa, że osiągnie on zawrotne statystyki...

Tak więc przybliżyłem nieco problem. Oczywiście jest to moje osobiste zdanie, które nie każdemu może się podobać. Mimo to zachęcam do wyrażenia swojej opinii pod artykułem.

Pozdrawiam


Skomentuj serwis i przyciągnij nowych użytkowników
Autorski świat PBF (może kiedyś się przyda) - |||||||||| - 10%

Świat - 5% Klasy Postaci - 5% Ekwipunek - 0% System - 25%

Offline

 

#2 2010-12-14 08:22:46

Osek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-12-13
Posty: 25
Punktów :   

Re: "Nie dla psa kiełbasa..."

Wystarczy, że nie ma się jednej z tych cech i prowadzenie pbf'a może już sprawiać duży problem. W zasadzie dobrze przemyślałeś sprawę, to wszystko jest naprawdę bardzo potrzebne, ale w zasadzie to wszystko jest też potrzebne, żeby rozkręcić jakąkolwiek stronę internetową gdy ją zakładamy. Czyli w zasadzie to takie uniwersalne zasady.


"Fortuna to niestała dziwka zwariowana na punkcie ironii" - Konował

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól zrobić, a zrozumiem" - Konfucjusz

Offline

 

#3 2010-12-14 14:56:13

 Katsuro

Użytkownik

status katsuro@aqq.eu
5259823
Skąd: Łęczyca
Zarejestrowany: 2010-10-10
Posty: 39
Punktów :   
Moja Gra: Ninja Clan Wars
Używam hostingu: pun.pl
WWW

Re: "Nie dla psa kiełbasa..."

Zgadzam się z użytkownikiem powyżej, że wystarczy nie mieć jednej z tych cech. Po przeczytaniu tego artykułu nasunęła mi się jedna myśl: a co ze znajomością tematu? Jest to, moim zdaniem, podstawowy warunek, jaki musi spełniać osoba chcąca stworzyć PBF-a. Oprócz tego masa wolnego czasu - pomysły przychodzą z czasem.
Prawda jest taka (patrząc po dziale zaproszenia na punie), że 90% osób, które tworzą fora nie spełniają nawet połowy z wyżej wymienionych przez Eliana cech. Według mnie to powoli przyczynia się do słabnięcia popularności gier forumowych w Polsce.

Offline

 

#4 2010-12-14 15:19:45

Elian

Wojownik w służbie PBF

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2010-09-27
Posty: 232
Punktów :   14 
Moja Gra: Brak
Używam hostingu: linuxpl.com

Re: "Nie dla psa kiełbasa..."

Dlatego stworzyłem ten serwis i gazetę - by popularyzować je i nadać im wyższą klasę


Skomentuj serwis i przyciągnij nowych użytkowników
Autorski świat PBF (może kiedyś się przyda) - |||||||||| - 10%

Świat - 5% Klasy Postaci - 5% Ekwipunek - 0% System - 25%

Offline

 
Kontakt Toplisty Wymiana Buttonami
Administrator - Elian
gg: 9597453


Moderator - Nelgor
gg: 2588077


Redaktor Naczelny PBF Station - Solarie
gg: 5800060

AQQ:stan reira.lg@aqq.eu

The Best of PBF
Paweł Neścior. Portfolio webmastera




Button



Nationality PBF

Bezpieczna strona

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pbfy.pun.pl